Operasjon Dagsverk er underlagt Elevorganisasjonens vedtetker.
/embed>§1 Operasjon Dagsverk er en solidaritetsaksjon av, med og for ungdom. Aksjonen arrangeres av Elevorganisasjonen og består av to deler; informasjonskampanjen Internasjonal Uke og OD-dagen.
§2 Operasjon Dagsverk søker å gjøre elevene bevisst sitt ansvar for å bidra til å skape en mer rettferdig verden. Ved å gi en dag av sin utdanning, gir elevene ungdom i sør muligheten til utdanning, slik at de får muligheten til selv å gjøre noe med sin egen situasjon.
§3 Ungdom i forskjellige deler av verden er født med forskjellige muligheter. Undertrykking og fattigdom skaper en delt verden.
I den norske skolen er det generelt lite fokus på globale problemer. OD vil skape en interesse for internasjonal spørsmål blant skoleelevene i Norge, ved å gi dem informasjon og muligheten til å gjøre en innsats. Ved å støtte lokale initiativ til utdanningsprosjekter i sør, kan de bidra til å forandre dagens situasjon.
§4 Utdanning er nøkkelen til utvikling i et hvert samfunn. Gjennom informasjonskampanjen Internasjonal Uke (IU), vil OD bevisstgjøre ungdom i Norge for å skape en forståelse for situasjonen i verden. Ved å jobbe på OD-dagen, tar elevene ansvar for å gi ungdom i prosjektlandene utdanning.
Ungdom i sør og nord kjemper en felles kamp med et felles mål, lik mulighet til utdanning. Ikke fordi vi er like, men fordi vi er like mye verdt.
