Shonglap betyr dialog på bengali. Programmet er en ettårig utdanning for ugifte jenter mellom 11 og 19 år som har gått glipp av skolen på grunn av fattigdom. Programmet er godkjent som nasjonalt prosjekt. Shonglap er en utdanning disse jentene ellers aldri ville ha fått.
Bakgrunnen for shonglap-prosjektet er at utdanning hjelper jentene til å unngå for tidlig ekteskap, tvangsprostitusjon, overgrep og utnytting. Gjennom utdanning får de selvstendighet og muligheten til å klare seg selv.
Utdanningen er delt opp i tre bolker. Det første halvåret lærer jentene om forhold som er viktige for å leve et godt liv i familie og lokalsamfunn. Sentralt her står helse, hygiene, rettigheter og bevisstgjøring. Deretter følger et tre måneder langt lese- og skrivekurs. Til slutt får jentene en enkel opplæring i ulike typer yrker og aktiviteter.
Så langt har over 20 000 jenter fullført Shonglap. Midlene fra Operasjon Dagsverk 2008 går til å hjelpe 100 000 flere ungdommer i Bangladesh til å bli sjef i eget liv. Arbeidet er allerede i gang.
Hasina Khatun (18) er ikke lenger en byrde for familien. Nå tjener hun penger og leder familiens kamp for å jobbe seg ut av fattigdom.
Hasina kommer fra en svært fattig familie. Faren er bonde men åkeren hans er liten og familien på seks slet med å overleve fra dag til dag. Siden familien var så fattig måtte også Hasina som mange andre jenter på landsbygda i Bangladesh avbryte skolegangen før hun hadde fullført grunnskolen.
I 2006 fikk Hasina bli med på et av de første shonglap-kursene arrangert av Strømmestiftelsens samarbeidspartner SUS.
Shonglap er et lokalt oppbygd undervisningstilbud for jenter. To timer hver ettermiddag i ett år samles ugifte jenter som har måttet slutte på skolen.De lærer om hygiene og rettigheter, får oppfrisket sine lese- og skriveferdigheter og lærer et yrke slik at de kan tjene egne penger.
– Jeg lærte mye som har hjulpet meg til et bedre liv, forteller hun. – Jeg kan ta bedre vare på min og familiens helse, vi har bedre hygiene. Ikke minst står jeg og de andre jentene på Shonglap sammen i kampen mot tidlig ekteskap og medgift, forteller hun.
Yrkesopplæringen jentene får varierer med behov og etterspørsel i landsbyen, og med hva jentene selv har lyst til å lære. Rundt omkring i Bangladesh læres jenter nå opp til skreddere og frisører. De lærer seg populære chuthney oppskrifter, borderi og batikk, får opplæring i husdyrshold og grønnsaksdyrking. Jentene får etter hvert også muligheten til å ta opp små lån som hjelper de i gang.
Hasina valgte opplæring i geiteoppdrett og tok skredderkurs. Etter Shonglap fikk hun et lån på 4000 taka (ca 350 kr). Hun kjøpte tre geitekillinger og en brukt symaskin hun fikk fra en onkel. Hun begynte å jobbe som skredder og tjente i begynnelsen 1000 taka i måneden. Etter som geitene vokste til solgte hun en hanngeit for 3000 taka. Hun hadde også spart opp 3000 taka fra skreddervirksomheten. Hun brukte dette til å lease en liten åker hun dyrker. Hunngeita hennes fikk to geitekillinger omtrent samtidig, så geiteflokken steg i verdi.
En rådgiver fra SUS foreslo nå for Hasina at hun begynte på skolen. Hun fikk begynne i 9. klasse, og går nå på 10. trinn. I tillegg til skole og lekser jobber hun som skredder og sørger for geitene sine. Hasina, som for tre år siden ble sett på som en byrde for familien er nå den som bidrar med de største inntektene. Med snart fullført grunnskole åpner det seg også enda større muligheter for henne, både i forhold til arbeid og videre utdanning.
Hasina er en av mange tusen jenter som har fått livet sitt radikalt forandret som følge av Shonglap. Lærdommen jentene får gjennom Shonglap sprer seg til hele landsbyen. Et eksempel på dette er utsettelsen av ”barnebryllup”.
I Bangladesh har ikke jenter lov til å gifte seg før de fyller 18 år. Likevel er det svært vanlig at jenter helt ned i 14 års alderen gifter seg. De får også gjerne barn lenge før kroppene deres er klare for det og pådrar seg skader. Shonglap bidrar til at denne tradisjonen er på vei til å snu i mange landsbyer.
- Nå har foreldrene mine sluttet å tenke at de skal gifte meg bort i ung alder. Før hørte de ikke på meg. Men nå spør de alltid meg og lytter når familien skal ta viktige beslutninger, sier Hasina lykkelig.
Ønsker du å lese mer om Shonglap prosjektet se her.
