Psykisk helse i Uganda
Mål
OD 2022 skal styrke ungdommers rett til inkluderende utdanning og helse
Innjobbede midler
14 300 000
Organisasjon
SOS-barnebyer og Mental Helse Ungdom
OD2022 støttet ungdoms rett til utdanning og god helse i Wakiso og Gulu, med særlig fokus på psykisk helse. Prosjektet skulle gjøre det lettere å snakke om psykiske helseutfordringer, redusere stigma og gi flere ungdommer tilgang til støtte.
En viktig del av prosjektet var at ungdom støttet andre ungdommer. Elever fikk opplæring i å dele kunnskap, lytte til medelever som hadde det vanskelig og hjelpe dem videre til lærere eller profesjonelle helsetjenester ved behov. Arbeidet ble gjennomført i samarbeid med skolene og lokalsamfunnene rundt.
Resultater
Hva har prosjektet fått til?
Etter tre års arbeid i Gulu og Wakiso ble prosjektet avsluttet våren 2026 med imponerende resultater. Langt flere ungdommer enn planlagt har fått kunnskap om psykisk helse, og flere vet hvor de kan få hjelp når de trenger det. Prosjektet har også skapt større åpenhet på skolene og gjort dem bedre rustet til å støtte elever som strever. Dette gir flere ungdommer bedre forutsetninger for å delta i undervisningen og fullføre utdanningen.
- 23 697 elever ved åtte skoler har fått økt kunnskap om psykisk helse. Aktiviteter på skolene har gjort det lettere å kjenne igjen psykiske helseutfordringer og snakke om dem.
- 13 265 ungdommer har fått informasjon om hvor og hvordan de kan få hjelp dersom de eller noen de kjenner strever.
- 330 ungdommer har fått opplæring som Mental Health Champions. De har lært å gi grunnleggende psykososial støtte, spre kunnskap og hjelpe medelever videre til lærere, mentorer eller profesjonelle helsetjenester ved behov.
- 5 382 elever med psykiske helseutfordringer har fått psykisk førstehjelp eller hjelp til å oppsøke videre støtte. I tillegg har 4 109 ungdommer og andre i lokalsamfunnene fått psykisk førstehjelp, veiledning eller hjelp til å komme i kontakt med relevante tjenester.
- Psykisk helse-klubber og trygge møteplasser er etablert ved alle de åtte skolene. Her kan elever lære om psykisk helse, snakke med jevnaldrende og få støtte i et trygt miljø.
- Blant ungdommene som deltok i prosjektets egen evaluering, svarte 84 prosent at de følte seg svært trygge på å snakke om psykiske helseutfordringer med noen som kunne hjelpe dem.
- 241 lærere har fått opplæring i psykisk helse og hvordan de kan støtte elever og kollegaer. Lærerne som fulgte opp prosjektet ved skolene, viste både høy kunnskap og stor trygghet i møte med psykiske helseutfordringer.
- 20 radiosendinger og to TV-sendinger om psykisk helse nådde anslagsvis 148 812 lyttere og seere. Slik nådde kunnskapen også ut til familier og lokalsamfunn utenfor skolene.
Elever og lærere forteller om hvordan prosjektet har gjort en forskjell på skolene.
Arbeidet fortsetter på skolene
Prosjektet har etablert strukturer som gjør det lettere for skolene å fortsette arbeidet med psykisk helse etter at prosjektet er ferdig. Alle de åtte skolene ønsker å videreføre klubbene og de trygge møteplassene, og flere har satt av lærere, tid eller andre ressurser til dette. Lærere og erfarne medlemmer kan lære opp nye Mental Health Champions, og skolene har fått materiell og verktøy som kan brukes videre.
Problemet
Uganda har en lang historie som går titusenvis av år tilbake i tid. Nord i Uganda finner du byen Gulu. Den har en helt spesiell historie. I 20 år var den sentrum for en veldig brutal borgerkrig, hvor hundre tusen mennesker døde, og enda flere rømte fra hjemmene sine. I 2006 flyttet krigen seg ut av Uganda, og i dag er Gulu er et relativt trygt sted. Men et resultat av krigen er at det i Gulu finnes tusenvis av ungdommer som har vokst opp uten foreldre. Og mange av de som mistet foreldrene sine da de var små, er i dag tenåringer.
Ensomhet er en følelse mange unge i Uganda kjenner ofte
Konsekvensene
Livet suger skikkelig noen ganger. Alt faller fra hverandre, men det er umulig å sette ord på det. I Uganda er psykisk helse et tabu ingen snakker om, og det gjør livet tøft for ungdom. Det er dritskummelt å åpne seg, men det er mye verre å la alle de vonde tingene være i fred, få slå rot og gro.
Vi har ulikt behov for sosial kontakt. Noen vil være sammen med andre hele tiden, og noen trenger mye alenetid. Ensomhet kan henge sammen med en følelse av å ikke bli forstått, eller ikke blir godtatt for den du er. Er du ensom over tid, kan det utvikle seg til psykiske lidelser slik som depresjon og angst. Ensomhet kan gjøre det vanskelig å takle stressende situasjoner og føre til dårlig selvtillit. Ensomhet er usynlig fra utsiden, og det kan være vanskelig å fortelle til andre.
Løsningene
1. Bryte ned fordommer
I Uganda er psykisk helse et tabu ingen snakker om. Det er farlig! Mange med psykiske helseplager blir bedt om å tie stille og tenke på noe annet. Derfor skal ungdom selv få lage kampanjer som viser at psykiske helse er viktig å snakke om.
2. Støtte skoleungdom
Ungdom på skoler i Uganda har få å snakke med når livet blir vanskelig. Psykisk helse er tabu, og få vet hvordan man skal håndtere det på skoene. Vi skal lage et samtaletilbud på åtte skoler, så elever kan snakke med noen når hverdagen blir for mye.
3. Påvirke politikerne
For at psykisk helse skal bli tatt på alvor, må vi snakke med politikerne! Hvis ikke politikerne bryr seg om unges psykiske helse, er det umulig å få gjort noe med det. Vi skal jobbe målrettet med politisk påvirkning for å få dem til å forstå alvoret.
OD2022 skal styrke ungdommers rett til inkluderende utdanning og helse
Oppdateringer fra prosjektet
Fra kunnskap til handling
Tony har gjennom prosjektet fått mye bedre forståelse for psykiske helseutfordringer blant unge, og det har gjort at han vil engasjere seg mer i lokalsamfunnet sitt. Etter å ha fullført opplæring i mental førstehjelp, ble Tony inspirert til å bidra på flere måter, ikke bare for seg selv, men også for andre unge i lokalmiljøet. Han mobiliserte 50 medlemmer av ungdomsparlamentet i Kigezi-regionen til å rette oppmerksomheten mot mental helse. Som følge av dette, ble Tony invitert til å presentere sine ideer i det nasjonale parlamentet i Uganda.
Faith sin historie
Faith (18) slet med mobbing da hun begynte på skolen. Kommentarer fra medelever førte til isolasjon, lav selvfølelse og dårligere skoleprestasjoner. I 2023 ble situasjonen snudd da en klassevenninne, Mellisa, som hadde fått opplæring gjennom OD-prosjektet, tok kontakt og støttet henne. Mellisa lyttet, oppmuntret henne og snakket med de som hadde mobbet henne, noe som førte til en positiv endring. Med vennskap og støtte bygget Faith opp selvtilliten sin, fikk bedre konsentrasjon og forbedret karakterene sine. De tidligere mobberne ble hennes venner, og i dag føler hun seg tryggere, lykkeligere og ser frem til sin videre skolegang med håp og tro på seg selv.