Årets prosjekt på 1-2-3
Årets prosjekt i Kenya og Tanzania
Årets OD-prosjekt er i samarbeid med FOKUS, og støtter ungdom i Kenya og Tanzania. Jenter i Kenya og Tanzania står ovenfor en trussel mot sine menneskerettigheter. I Kenya og Tanzania er kjønnslemlestelse og barneekteskap et stort problem, og årets OD-prosjekt skal, sammen med lokal ungdom, endre disse skadelige skikkene.
Sammen mot skadelige skikker
Ungdom fortjener frihet! Frihet fra vold, frihet fra undertrykkelse og frihet til å kunne bestemme over egen kropp og eget liv.
For mange unge jenter i Kenya og Tanzania, trues denne friheten av gamle, skadelige skikker, som ligger i veien for deres utdanning, selvbestemmelse og helse. Kjønnslemlestelse og barneekteskap har lenge vært ulovlig i både Kenya og Tanzania, men likevel skjer det fortsatt.
Kjønnslemlestelse (også kalt omskjæring eller FGM) betyr at noen skader eller fjerner hele eller deler av jenters ytre kjønnsorganer, og FN regner denne skikken som tortur.
I noen områder blir så mye som 1/3 jenter giftet bort før de fyller 18 år, og så mye som 50 % av jentene omskåret. Ungdom må stå daglig i en tøff kamp de selv ikke har startet. Det er skikkelig urettferdig!
Med lokal ungdom i front, kjemper vi en målrettet kamp for å utrydde torturen en gang for alle! La oss gå sammen for å få slutt på disse skadelige skikkene. Vi oppfører oss rett og slett uskikkelige. Sammen.
Ungdom i Kenya og Tanzania står opp for sine menneskerettigheter. La oss stå sammen med dem!
Dette skal prosjektet gjøre:
1. Mobilisere ungdom, ungdomsorganisasjoner og lokalsamfunn
For å endre tradisjoner, er det viktig å få med seg hele lokalsamfunnet på laget. Både ungdom, eldre, menn og kvinner, tradisjonelle ledere og myndighetene må delta i kampen. Dette skal vi få til ved å:
- Øke bevissthet og spre kunnskap om kvinners og jenters menneskerettigheter.
- Utfordre diskriminerende normer og makt-ubalanse mellom menn og kvinner, og gutter og jenter.
- Bygge kunnskap og ferdigheter blant ungdom, samfunnsledere, lærere og religiøse ledere.
- Gjennomføre opplæring av ungdoms-aktivister.

2. Gi jenter i faresonen beskyttelse, støtte og helsehjelp
For jenter som står i faresonen, er det essensielt med gode og trygge institusjoner som tar vare på, og hjelper dem. Dette skal ivaretas ved å:
- Gi tilgang til helsehjelp og rettshjelp
- Samarbeide tett med lokale myndigheter
- Sikre at tjenestene er trygge og ungdoms-vennlige
- Tilby tilfluktssteder for jenter som risikerer å bli omskåret

3. Påvirke myndighetene slik at lover og politikk blir fulgt opp
Både barneekteskap og kjønnslemlestelse er ulovlig i Kenya og Tanzania. For å sikre at lovbrudd blir fulgt opp, skal prosjektet:
- Gi opplæring av ungdom og ungdomsorganisasjoner i påvirkningsarbeid
- Skape møteplasser og dialog mellom ungdomsorganisasjoner og beslutningstakere
- Avholde kampanjer for å skape bevissthet
- Bistå myndighetene med kunnskap og ressurser

« Det som gjorde mest inntrykk på meg, var hvordan ungdommene vi møtte, kjemper for sine rettigheter, selv når de møter motstand. De ser positivt på fremtiden, og gir seg ikke før de skadelige skikkene er borte. »
Bjørn Andreas Gundersen Leder for Operasjon Dasgverk